تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد پنجشنبه 1391/02/14, 23:39

به گفته دانشمندانی که اخیراً مغز استخوان ران یک مأموت را که کاملاً سالم است، کشف کرده‌اند، طی پنج سال آینده این جانور شبیه‌سازی خواهد شد.

اولین بار خبرگزاری ژاپنی «کیودو» خبر این کشف را منتشر و عکس‌هایی از این استخوان و مغز آن را در وب سایت خود منتشر کرد.
«سیمون گریگوریف» دانشمند روس مدیر موزه بزرگ ماموت‌ها در جمهوری ساخا در شرق روسیه، همراه با همکاران خود اکنون مشغول بررسی مغز استخوان کشف شده هستند. آنها این استخوان بزرگ ران ماموت را در منطقه سیبری پیدا کردند.

این دانشمند روس به اتفاق همکاران ژاپنی خود اعلام کرده اند که از سال آینده طرح شبیه‌سازی این پستاندار بزرگ را که نسل آن ۱۰ هزار سال پیش منقرض شده است آغاز خواهند کرد. این جانور در مناطق سرد و شمالی آمریکا و منطقه اروپا – آسیا زندگی می‌کرد.

به نوشته وب سایت «دیسکاوری» نکته اصلی در روند شبیه‌سازی ماموت ترکیب هسته اصلی تخمک یک فیل با سلول‌های موجود در مغز اسخوان ماموت است. به گفته پژوهشگران این ترکیب می‌تواند به خلق و تولد جنینی منجر شود که مشخصات دی ان ای (DNA) ماموت را خواهد داشت.

این روش از قبل شناخته شده بود ولی آنچه که لازم بود تا روند شبیه‌سازی ماموت عملی شود سلول‌های حاوی شناسه ژنتیک این جاندار است که اکنون با کشف این استخوان در دسترس دانشمندان قرار گرفته است.

نکته جالب این است که احتمالاً گرمایش جو کره زمین و در نتیجه ذوب شدن یخ‌ها در مناطق شرقی روسیه زمینه را برای کشف این استخوان فراهم کرده است. تحت تأثیر این تغییرات پژوهشگران در سال‌های اخیر توانسته‌اند مقدار زیادی از استخوان ها و باقی مانده جسد ماموت‌ها را پیدا کنند.

ولی آیا شبیه‌سازی جانوری که هزاران سال پیش نسل آن منقرض شده کار درستی است؟ از مدت‌ها پیش بحث بر سر خلق یک پارک وحش شامل حیوانات دوران ژوراسیک بر سر زبان‌ها بوده است.

شاید به وجود آوردن حیوانات منقرض شده و رها کردن آنها در طبیعت باعث شود که این جانداران محیط زندگی جانوران فعلی را اشغال کنند. حتی اگر حیوانات شبیه‌سازی شده در یک محیط ویژه نگهداری شوند هنوز هم احتمال گسترش آنها وجود دارد.

وب سایت «دیسکاوری» در پایان می‌نویسد شبیه‌سازی ماموت‌های پشمالو و عظیم‌الجثه که اولین مورد از خلق جانوران منقرض شده است، مسلماً سؤالات و بحث‌های فراوانی را به میان خواهد آورد.


دسته بندی : زیست جانوری , مطالب جالب ,
برچسب ها : شبیه سازی ماموت ها ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

Appendix کاربرد نقطه ذوب درصنعت قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی قارچ باکتری و ویروس ایدز جوشكاری به روش نقطه جوش نمونه خون مادر و بزاق پدر هورمون ملاتونین کاربردهای سلول بنیادی بیماری‌های ژنتیکی گاز فسژن مخاط گلبول های سفید دیابت ساخت DNA کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات هایپریون Cardiac orifice مغز زنبور عسل پانکراس Brain ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن استروژن کیفیت خواب Hypothalamus هیپوتالاموس پاپیلومای انسانی سیستم گوارش Digestive system ولادت امام زمان(عج) تقطیر نفت سفید بیوتکنولوژی Pancreas Pituitary gland غده هیپوفیز کشف نوع جدید سیستم ایمنی زبان Spinal cord نخاع کروزن باکتریوفاژ بلندترین درخت روی زمین آلودگی هوا تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن Cerebellum مخچه بیماری های مقاربتی اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه ژنوم انسان تقطیر Medulla oblongata بصل النخاع گیاهان مقاوم به حشرات و آفات اپاندیس

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :