تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد چهارشنبه 1391/02/27, 18:26

فسژن

تاریخچه:  

گاز فسژن برای اولین بار در سال 1812 تهیه شد. در طول جنگ جهانی اول توسط آلمانی‌ها به عنوان جنگ‌افزار شیمیایی تولید و برای اولین بار در 1915 بر علیه سربازان انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت. 85% مرگ و میر ناشی از كاربرد سلاح‌های شیمیایی در طول جنگ جهانی اول مربوط به گاز فسژن است ولی علی‌رغم این واقعیت، كارایی فسژن به عنوان یك جنگ‌افزار شیمیایی كمتر از گاز خردل است.

ویژگی‌های فیزیكی و شیمیایی:

گاز فسژن، گازی بی‌رنگ و با بویی خفه كننده شبیه بوی علف كپك‌زده می‌باشد. نقطه ذوب آن Cْ 118- و نقطه جوش آن Cْ 2/8 است. امروزه از این ماده شیمیایی در صنعت استفاده زیادی می‌شود. بدنبال سوزاندن بسیاری از مواد معمولی مثل پلاستیك‌های فوم، فسژن آزاد می‌شود. فسژن بسیار فرار است و در دمای معمولی خیلی سریع بخار می‌شود. گفته شده به علت هیدرولیز سریع فسژن، نمی‌توان از آن در آب و هوای مرطوب استفاده كرد. این گاز از هوا سنگینتر است و در فضاهای مجاور سطح زمین یا زیر زمین‌ها و سنگرها تجمع می‌یابد. فسژن یك عامل ناپایدار بوده و بیشتر به منظور كشتن و یا ناتوان كردن سربازان بكار گرفته می‌شود.مكانیسم عمل و اثرات سمی:

فسژن با آسیب‌رساندن به سلولهای دیواره آلوئول سبب از بین رفتن سد موجود بین آلوئول و فضای بینابینی می‌گردد. مویرگ‌های ریوی نیز صدمه می‌بیند و با افزایش نفوذ‌پذیری آنها ادم ریوی رخ می‌دهد.

تئوریهای مختلفی را جهت توجیه اثرات پاتولوژیك ریوی فسژن مطرح كرده‌اند كه یكی از آنها مربوط به آزاد سازی اسید هیدروكلریدریك حاصل از هیدرولیز فسژن می باشد.گفته شده است که اسید هیدروکلریدریک فقط در هنگامی كه مسمومیت با فسژن شدید باشد به مقدار قابل توجهی تولید شده و می‌تواند بطور مستقیم موجب آسیب به بافت ریه شود. در فرضیه دیگری پیشنهاد شده است كه مقادیر اندك اسید هیدروكلریدریك می‌تواند در مجاری هوایی با ایجاد انقباضات برونش و تحریك موضعی نهایتاً‌ موجب ادم ریوی شود.

تئوریهای مطرح شده دیگر حاكی از تشكیل دی‌آمید‌ها از فسژن و همچنین تداخل بین فسژن و طیف وسیعی از مولكولهای مختلف است. جذب پوستی یا اثرات روی پوست برای فسژن ذكر نشده است. غلظتی معادل 5/0 میلی گرم در هر لیتر از آن قادر است طی ده دقیقه تماس منجر به مرگ شود. برونشیت مزمن و آمفیزم از جمله اثرات دراز مدت مسمومیت با فسژن می‌‌باشند.

علائم و نشانه‌های مسمومیت حاد

در تماس با غلظت‌های خطرناك فسژن، علائم و نشانه‌های زیر سریعاً بروز می‌كنند:تحریك چشم،تحریك مجاری تنفسی، ریزش اشك، سرفه، احساس خفگی و درد قفسه سینه.

شدت اثرات فوق صرفاً نشان دهنده شدت مسمومیت نیست. بیمارانی كه متعاقب تماس با فسژن می‌میرند، ممكن است در ابتدا علائم مسمومیت چندانی را از خود نشان ندهند. ممكن است نوعی مرحله تأخیری، از 30 دقیقه تا 24 ساعت قبل از بروز شكایات و علائم شدیدتر روی دهد. وقوع علائم مسمومیت، در صورتیكه اقدام به انجام فعالیت بدنی شود، تسریع می‌گردد و احتمال كلاپس نیز وجود دارد. به محض سپری شدن مرحله تأخیری،‌ بیمار دچار اختلال تنفسی، سرفه دردناك و سیانوز می‌گردد و ترشحات ریوی كف آلوده سفید و یا نوعی مایع زرد رنگ به صورت خلط (كه مرتباً افزایش می‌یابد) از دهان وی خارج می‌شود.

در مراحل بعدی رنگ مایع صورتی می‌گردد. در هنگام مرگ كف صورتی رنگی شبیه به قارچ از دهان بیمار خارج می‌شود. در معاینه فیزیكی ممكن است كاهش صداهای طبیعی  ریوی و نیز صداهای غیرطبیعی در تمامی قسمتها مشاهده ‌شود. همچنین قشار خون افت كرده و ضربان به بیش از 130 بار در دقیقه افزایش می‌یابد. كلاپس گردش خون و نارسائی قلبی نیز ممكن است روی دهد. 80% مرگ ومیر در طی 24 تا 48 ساعت اول پس از تماس رخ می‌دهد. در جنگ جهانی اول، علت تلفات بیمارانی كه از این مرحله گذر كرده بودند غالباً پنومونی گزارش شده است.

تدابیر درمانی

اقدامات اولیه در برخورد با مصدوم: خارج كردن مصدوم بلافاصله پس از تماس از منطقه و منبع آلودگی ضروری است. امدادگران حتماً باید مجهز به ماسك تنفسی باشند. رفع آلودگی مصدومین چندان ضرورتی ندارد. قراردادن بیمار در استراحت كامل و اكسیژن درمانی در صورت افت po2 به كمتر از 50 میلی‌متر جیوه و یا ایجاد سیانوز، ضروری است.

دارو درمانی:

الف) استروئیدتراپی: از دوزهای بالای استروئیدها (بلافاصله و بطور مداوم پس از تماس) در كنترل ادم ریوی انتشاری مفید است. به این منظور می‌توان از متیل‌پردنیزولون به شكل زیر استفاده كرد:

-       بلافاصله پس از تماس: 2 گرم داخل وریدی یا عضلانی

-       6 ساعت پس از تماس: 2 گرم داخل وریدی

-       12 ساعت پس از تماس: 2 گرم داخل وریدی

-   در ادامه، همین دوز دارو هر 12 ساعت بمدت 1 تا 5 روز تجویز استروئیدها از طریق استنشاقی نیز توصیه شده است.

ب) آنتی‌بیوتیك: استفاده از آنتی‌بیوتیك‌ها (نظیر پنی‌سیلین G ،آموكسی‌سیلین و كلرا مفنیكل) در جهت پیشگیری از عفونت مورد تأكید قرار گرفته است.

ج) هگزامتیلن تترآمین (HMT): استفاده از HMT جهت كاهش شدت مسمومیت و یا جلوگیری از اثرات فسژن تاریخچه بسیار طولانی دارد. این ماده جهت خنثی كردن اثرات فسژن در ماسك‌های حفاظتی (بصورت فیلتر) به شكلی گسترده استفاده شده است. استفاده از این دارو بصورت وریدی (20 میلی‌لیتر از محلول 20%) بلافاصله پس از تماس با فسژن اثرات مفیدی داشته است.

د) سایر داروهای توصیه شده عبارتند از:آمینوفیلین،دوپامین،فسفات کدئین(کاهش سرفه) آمینوكاپروئیك اسید، آنتی‌سرم‌فسژن.


 گردآوری: الناز ابراهیم پوردسته بندی : مقالات علمی , شیمی آلی ,
برچسب ها : کاربرد نقطه ذوب درصنعت , گاز فسژن ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

اپاندیس پانکراس پاپیلومای انسانی Hypothalamus هیپوتالاموس باکتریوفاژ استروژن ساخت DNA Pancreas هورمون ملاتونین ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن باکتری و ویروس کروزن نمونه خون مادر و بزاق پدر Medulla oblongata بصل النخاع کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات بیماری‌های ژنتیکی تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن گاز فسژن کشف نوع جدید سیستم ایمنی گلبول های سفید جوشكاری به روش نقطه جوش ژنوم انسان بلندترین درخت روی زمین ایدز سیستم گوارش Digestive system دیابت Appendix کیفیت خواب کاربردهای سلول بنیادی اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه بیماری های مقاربتی آلودگی هوا زبان ولادت امام زمان(عج) قارچ هایپریون تقطیر Pituitary gland غده هیپوفیز Brain گیاهان مقاوم به حشرات و آفات Spinal cord نخاع زنبور عسل Cerebellum مخچه کاربرد نقطه ذوب درصنعت مخاط بیوتکنولوژی قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی Cardiac orifice مغز تقطیر نفت سفید

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :