تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد دوشنبه 1391/03/15, 23:50

سیتوکینین ها گروهی از هورمون های داخلی هستند که سبب افزایش جوانه زنی در برخی گونه ها می شوند.کینتین(6-فورفوریل آمینو پورین)شناخته شده ترین این ترکیبات است.سیت.کینین ها می توانند باعث شکستن کمون اولیه برخی از بذرها شوند.همچنین به نظر می رسد این ماده در شکستن کمون ثانویه بذرها بسیار موثر است(تیلزنر و یوپاد هی یایا،1985).

امروزه سیتوکنین ها هم بصورت مصنوعی و هم طبیعی وجود دارند. در حقیقت سیتوکنین در تمام مراحل زندگی گیاه رویش دانه، تشکیل دانه مؤثرند. آنها بر روی متابولیسم عمومی گیاه به ویژه فعالیت آنزیم ها و کوآنزیم ها در پیدایش اندامکهای درون سلولی و نقل و انتقال مواد در درون سلول، سنتز RNA  و DNA و پروتئین و به طور کلی تمام گیاه مؤثرند.

تولید سیتوکنین ها در نقاطی از گیاه انجام می شود که تقسیم سلولی به طور مثال در حال انجام باشد. این نقاط شامل:

جوانه ها، برگهای جوان و میوه های در حال رشد می باشد و علاوه بر این در شیره خام بسیاری از گیاهان نیز مقادیر زیادی سیتوکنین یافت می شود. بررسی ها نشان     می دهد ساخته شدن این مواد در ریشه ها نوک ریشه ها و انتقال آنها از طریق آوندهای چوبی به سایر اندامهای گیاه می باشد.

اثرات سیتوکنین ها :

۱- تقسیم سلولی و اندام زایی ۲- جوانه زنی بذر، طویل شدن سلول و اندام آنها  ۳- رشد ونمو جوانه ها

۴- تأخیردر پیری اندامها و گلها

کاربرد سیتوکنین ها در باغبانی :

۱-  طولانی کردن عمر گلهای بریده و سبزی های برگی در مراحل بعد از برداشت   می باشد.  به عنوان مثال با قرار دادن ساقه گلهای بریده شب بو در محلول ppm ۵۰-۲۵ سیتوکنین عمر گلدانی یا پس از برداشت آنها زیاد شده و در آینده شاید شاهد استفاده این مواد جهت سبزیهای خوراکی باشیم.

۲- در حال حاضر در باغبانی در کشت بافت گلهایی مثل داوودی و میخک استفاده از سیتوکنین ها امری عادی است که به طور تجاری کاربرد دارد.

۳-  استفاده از آنها در خنثی کردن غالبیت انتهایی در حسن یوسف ، فلفل زینتی و ... در کل تولید بوته هایی با شاخساره های منشعب و متراکم که بازار پسندی خوبی داشته باشد.دسته بندی : مقالات علمی , آز فیزیولوژی گیاهی(2) ,
برچسب ها : سیتوکنین ها ,
دنبالک ها : منبع ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

Hypothalamus هیپوتالاموس گیاهان مقاوم به حشرات و آفات بیوتکنولوژی کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی ایدز مغز سیستم گوارش Digestive system بلندترین درخت روی زمین تقطیر نفت سفید بیماری های مقاربتی آلودگی هوا هایپریون پانکراس کاربرد نقطه ذوب درصنعت ولادت امام زمان(عج) قارچ Cardiac orifice باکتریوفاژ گاز فسژن تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن Pancreas کشف نوع جدید سیستم ایمنی اپاندیس زنبور عسل ژنوم انسان Medulla oblongata بصل النخاع جوشكاری به روش نقطه جوش مخاط ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن کروزن Pituitary gland غده هیپوفیز Spinal cord نخاع کیفیت خواب Appendix نمونه خون مادر و بزاق پدر تقطیر اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه هورمون ملاتونین کاربردهای سلول بنیادی Cerebellum مخچه بیماری‌های ژنتیکی زبان دیابت پاپیلومای انسانی Brain استروژن گلبول های سفید ساخت DNA باکتری و ویروس

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :