تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد دوشنبه 1391/03/15, 23:54

 (در اصل فیلوگزانتین ها) رنگ دانه های زردی از گروه کاروتنوئید هستند. ساختمان مولکولی آن ها مبنایی برای کاروتن ها است بر خلاف کاروتن ها برخی اتم ها یا جفت اتم های هیدروژن توسط هیدروکسیل جانشین شده اند. آن ها در برگ های بیشتر گیاهان یافت می شوند و در پلاستیدها سنتز می شوند. آن ها همراه با کلروفیل سبز در فتوسنتز درگیر می شوند که به طور نمونه زمانی که کلروفیل در اثر سرما نابود شده است رنگ زرد را پوشش میدهد مگر در پاییز.

در گیاهان گزانتوفیل ها همراه با آنتوسیانین ها کاروتن ها و گاهی اوقات فیکوبیلی پروتئین ها به عنوان رنگ دانه های کمکی مطرح می شوند. در فصل پاییز زمانی که برگ ها پیچ خورده و نارنجی هستند، گزانتوفیل ها همراه با رنگیزه های کاروتنوئیدی دیده شده اند.

 

حیوانات نمی توانند گزانتوفیل تولید کنند بنابراین گزانتوفیل یافت شده در حیوانات از غذای جذب شده آن ها می آید. همچنین رنگ زرد زرده تخم مرغ از مصرف گزانتوفیل ها به وجود می آید.

گزانتوفیل ها مشتقات اکسید شده کاروتن ها هستند. آن ها واجد گروه های هیدروکسیل و نسبت به کاروتن ها قطبی ترند بنابراین کاروتن ها نسبت به گزانتوفیل ها مسیر بیشتری را در کاغذ کروماتوگرافی طی می کنند.

گروه گزانتوفیل ها مرکب از لوتئین زآگزانتین و آلفا و بتا کریپتوگزانتین هستند. گزانتوفیل فرمول شیمیایی C40H56O2 را دارد.

چرخه گزانتوفیل

چرخه گزانتوفیل در تبدیل فرم خاموش بدون انرژی به فرم انرژی دار درگیر است. این روشی برای تقلیل جذب بخشی از گیرنده های نور و بنابراین تقلیل میزان انرژی ای که به مراکز فعالیت فتوسنتزی می رسد است. کاهش گیرنده نوری یکی از مهم ترین راه های محافظت در برابر بازدارندگی نوری است و تغییر در مسیر چرخش گزانتوفیل فضایی را در مقیاس زمانی دقیقه یا ساعت می گیرد. در گیاهان عالی تر سه رنگ دانه کاروتنوئید که در چرخه گزانتوفیل فعال هستند وجود دارد به نام های: ویولاگزانتین آنتراگزانتین و زآگزانتین. در طی نور شدید ویولاگزانتین به آنتراگزانتین و زآگزانتین تبدیل می شود که وظیفه آن مانند رنگ دانه محافظتی نور است. این تغییر توسط آنزیم ویولاگزانتین داپوکسیداز انجام می شود.

در دیاتومه ها و داینوفلاژله ها چرخه گزانتوفیل شامل دیادینوگزانتین است که به دیاتوگزانتین (دیاتوم ها) یا دینوگزانتین (دینوفلاژله ها) تغییر پیدا کرده است.دسته بندی : مقالات علمی , آز فیزیولوژی گیاهی(2) ,
برچسب ها : گزانتوفیل ها , چرخه گزانتوفیل ,موضوعات

لینکدونی

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :