تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد شنبه 1391/07/29, 00:25
محققان آمریکایی شیوه ای را ابداع کرده اند که با آن می توانند اسپرم های سالم را از اسپرم هایی که قدرت باروری ندارند، جدا کنند. این امر به زوج هایی که از طریق مصنوعی بارور می شوند، کمک می کند تا اسپرم های سالم را برای باروری انتخاب کنند. این مطلب در ژورنال Nature به چاپ رسیده است.
قبل از باروری مصنوعی مقداری اسپرم با سرعت بالا سانتریفوژ می شود تا مایع از اسپرم جدا شود. این عمل ممکن است به حامل وراثت یعنی اسپرم ها آسیب وارد کند. گری اسمیت Gary Smith از دانشگاه میشیگان در آن آربور Ann Arbor و همکارانش شیوه ای را ابداع کرده اند که اسپرم های سالم بدون هیچ گونه آسیبی جدا می شوند.
در این روش مایع حاوی اسپرم را بر روی تراشه ای از سیلیکون به اندازه تمبر می ریزند، سپس آن را به کانال بسیار کوچکی که پهنای آن کمتر از نصف میلیمتر است، هدایت می کنند.
در قسمت دیگری از تراشه محول آب نمک را از کانال دیگری وارد می کنند تا به مایع حاوی اسپرم برسد. اسپرم های مرده یا آسیب دیده همراه آب نمک از کانال اصلی عبور می کنند ولی اسپرم های سالم از طریق انشعاب دیگری به سوی خروجی دیگر شنا می کنند. در این روش از مایع اسپرمی که فقط 45 درصد اسپرم های آن سالم است، 98 درصد اسپرم های بارور بدست می آید. شاید به کمک این روش بتوان اسپرم های سالم مردان نابارور را که حدود چند عدد در میان میلیونها اسپرم ناقص است، جدا کرد.


دسته بندی : مقالات علمی , جنین شناسی ,
برچسب ها : اسپرم های بارور , جدا کردن اسپرم های بارور از غیر بارور به کمک بیو چیپ ها , اسپرم های نابارور , بیو چیپ ها ,موضوعات

لینکدونی

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :