تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد شنبه 1391/08/27, 22:46


مغز انسان و شناخت پیچیدگی‌های خاص آن همواره برای بشر جذاب بوده است. همواره انسان یک نمونه شگفت‌انگیز برای شناخت به شمار می‌رود و موارد بی‌شماری در مورد انسان ناگفته باقی مانده است. در این مقاله به ده واقعیت جذاب درباره‌ی مغز انسان خواهیم پرداخت، تا شاید دید بهتری نسبت به مهمترین عضو بدن خود داشته باشید.
 
واقعیت اول: بیشتر وزن مغز را آب تشکیل می‌دهد و بخش جامد عمدتا از جنس چربی است. بیشتر مردم تصور می‌کنند که مغز به طور کامل جامد است، اما این افراد اشتباه می‌کنند. 75 درصد مغز را آب تشکیل می‌دهد. بخش جامد مغز نیز از جنس چربی است و تقریبا 10 تا 12 درصد مغز را تشکیل می‌دهد. بقیه مغز از جنس پروتئین، هیدروکربن و نمک است.
واقعیت دوم: 160,000 کیلومتر رگ‌خونی در مغز وجود دارد. این به این معنی است که اگر تمام رگ‌های خونی مغز را در امتداد یکدیگر قرار دهیم شما می‌توانید آن را 4 بار دور کره زمین بپیچانید یا اینکه کره ماه را با رگ‌های مغز دو نفر به زمین متصل کنید.
 
واقعیت سوم: مغز شما بین 10 تا 23 وات برق تولید می‌کند. این قدرت برای روشنایی دو لامپ کم مصرف کافیست. بخش عمده‌ای از این قدرت تولید شده به منظور ارتباط عصبی مغز با دیگر اعضا استفاده می‌شود.
 
واقعیت چهارم: استفاده از غذای سالم هوش را افزایش می‌دهد. طبق تحقیقاتی که در یک موسسه در نیویورک انجام شده، اگر شما در وعده ناهار غذایی بخورید که هیچگونه مواد نگهدارنده و یا طعم‌دهنده مصنوعی نداشته باشد، 14 درصد در تست IQ امتیاز بهتری کسب خواهید کرد. این کشف بسیار چشمگیر است و نشان می‌دهد که عملکرد مغز به شدت به نوع تغذیه وابسته است. بسنتی-دنت-حتی ارده و روغن کنجد کارخانه ای و شیرمدت دار که امروز در بسته بندی و بصورت کارخانه ای دریافت میکنیم دارای مواد نگهدارنده یا طعم دهنده است!!!!
واقعیت پنجم: هر فکری که می‌کنید یک اتصال عصبی جدید در مغزتان ایجاد می‌کند. مغز از آن چیزی که تصور می‌کنید انعطاف‌پذیر‌تر است و به مرور زمان تغییر می‌کند. اگر در همین لحظه به موضوع جدیدی فکر کردید، مطمئن باشید در مغز شما به همان میزان اتصال عصبی جدید ایجاد شده است.
 
واقعیت ششم: یک فرد معمولی روزانه 70 هزار فکر انجام می‌دهد. شما همیشه در حال فکر کردن هستید. با تغییر این تفکرات می‌توانید به طور کل سیم‌کشی عصبی مغزتان را تغییر دهید.
واقعیت هفتم: خندیدن فرایند پیچیده‌ای است و از 5 بخش مغز استفاده می‌کند. خندیدن موضوع خنده‌داری نیست، این فرایند بخش‌های زیادی از مغز را درگیر می‌کند. خندیدن برای فعالسازی مغز‌ بسیار موثر است و مواد شیمیایی تقویت‌کننده‌ای در بدن شما در هنگام خندیدن رها می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که خندیدن برای چند دقیقه در هر روز موجب بهبود وضعیت روحی، افزایش احساس خوشبختی و افزایش عملکرد مغز در خلاقیت می‌شود.
 
واقعیت هشتم: تردستی موجب تغییرات سریع در مغز می‌گردد. تردستی و یادگیری کارهای پیچیده جدید تاثیر بسیار مثبتی بر روی مغز انسان دارد. تردستی و حرکات پیچیده موجب رشد بخش خاصی از مغز می‌شود، بنابراین اتصالات عصبی در مغز افزایش چشمگیر می‌شود. همچنین کارها و مسائل پیچیده می‌تواند موجب رشد چشمگیر مغز گردد.
واقعیت نهم: مغز توانایی احساس درد را در هیچ صورتی ندارد. مغز قادر به حس کردن درد در خود نیست و تنها می‌تواند درد بخش‌های دیگر بدن را دریافت کند. در واقع هیچ دریافت کننده دردی در مغز وجود ندارد.
 
واقعیت دهم: ارتفاع مغز انسان 9.3 سانتی متر است. مغز از آن چیزی که مردم تصور می‌کنند کوچکتر است. اندازه مغز 16 در 14 در 9.3 سانتی متر و وزن آن 1.3 کیلوگرم است. در همین 1.3 کیلوگرم 200 میلیون سلول عصبی (نرون) وجود دارد.

دسته بندی : مقالات علمی , فیزیولوژی جانوری(3) , مطالب جالب , تصاویر ,
برچسب ها : 10 واقعیت در مورد مغز انسان , رگ‌خونی در مغز , وزن مغز , مواد تشکیل دهنده مغز ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

اپاندیس هایپریون Pancreas گلبول های سفید سیستم گوارش Digestive system Medulla oblongata بصل النخاع تقطیر مغز مخاط کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات بلندترین درخت روی زمین ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن ولادت امام زمان(عج) هورمون ملاتونین گیاهان مقاوم به حشرات و آفات ساخت DNA استروژن دیابت پاپیلومای انسانی Appendix ایدز بیماری‌های ژنتیکی قارچ Spinal cord نخاع بیوتکنولوژی باکتری و ویروس کاربردهای سلول بنیادی قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه کاربرد نقطه ذوب درصنعت پانکراس Brain ژنوم انسان آلودگی هوا گاز فسژن Pituitary gland غده هیپوفیز Cardiac orifice جوشكاری به روش نقطه جوش Cerebellum مخچه Hypothalamus هیپوتالاموس کیفیت خواب نمونه خون مادر و بزاق پدر بیماری های مقاربتی کشف نوع جدید سیستم ایمنی زنبور عسل تقطیر نفت سفید کروزن زبان باکتریوفاژ

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :