تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد یکشنبه 1391/10/17, 22:47
یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که باید در بهداشت خواب در نظر گرفته شود، مربوط به محیط اتاق خواب است.

نور اتاق خواب در طول شب باید در حداقل ممکن خود باشد. به همین خاطر اگر محله زندگی و مکان اتاق خوابتان به صورتی است که نور کوچه و خیابان باعث روشنی بیش از حد اتاق خوابتان در طول شب می‌شود، بنابراین بهتر است از پرده‌هایی با پارچه ضخیم‌تر یا آستری پرده برای تاریک کردن اتاق و ایجاد فضایی مناسب برای خوابیدن استفاده کنید.

نور یکی از عواملی است که می‌تواند با ایجاد اختلال در ترشح هورمون خواب یا ملاتونین، باعث کاهش ترشح این هورمون شود و در صورتی که نور اتاق خواب در طول شب بیش از اندازه باشد، ممکن است حتی باعث عدم ترشح این هورمون گردد و به این ترتیب، اجازه داشتن خوابی راحت را در طول شب به شما ندهد.
 


البته همین نور می‌تواند در برخی از اختلالات خواب، جنبه درمانی داشته باشد، مثلا می‌توان با نورهای مناسب، زمان خواب افرادی که دیر از خواب بیدار می‌شوند را اصلاح کرد.
خوابیدن در روشنایی سبب افسردگی و ضعف حافظه می شود

روانپزشکان تاکید کردند کسانی که شب با چراغ روشن می خوابند، روز بعد معمولا با حالت‌های بدخلقی و افسردگی دست به گریبان می‌شوند.

حتی نور حاصل از صفحه تلویزیون روشن و یا چراغ خواب هم می‌تواند روی سلامت روانی افراد تاثیر نامطلوبی داشته باشد و این حالت را تشدید کند.

تماس با نور به هنگام خواب در واقع سبب بروز تغییرات و تفاوت‌هایی در ساختار منطقه‌ای از مغز موسوم به هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ نقش کلیدی در رابطه با اختلالات افسردگی ایفا
می‌کند. بنابراین تغییرات در هیپوکامپ بسیار حائز اهمیت است.

محققان تاکید کردند لازم است که خواب شبانه همراه با خاموش کردن کامل لامپ ها و حتی دستگاه رایانه باشد تا انسان در معرض ابتلا به بیماری های عدیده به ویژه افسردگی و ضعف حافظه قرار نگیرد.

محققان گفتند قرار گرفتن در معرض نور برای مدت طولانی در شب یا هنگام خواب، انسان را با خطرات سلامتی زیادی روبه‌رو می‌کند، زیرا این وضعیت، سطح هورمون کورتیزول را در بدن بالا می‌برد و برخی تغییرات فیزیولو ‍ ژیک را ایجاد می‌کند که در نهایت به بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی و کاهش سطح عملکرد ادراکی نظیر حافظه، تمرکز و نظایر آن منجر می‌شود.

محققان تاکید کردند ضعف عملکرد ادراکی، مشکلات این افراد را زیاد می‌کند و آنها را در معرض دشواری آموختن و مشکلاتی در آموزش قرار می‌دهد.

محققان نتایج تحقیقات خود را تفسیر کرده و به سلولهای خاص و حساس به نور در داخل شبکیه چشم به اسم intrinsically photosensitive retinal ganglion cells اشاره کردند که وقتی در طول شب در معرض نور قرار می‌گیرد؛ فعال می‌شود و این امر تأثیر منفی بر مراکز مغزی مسئول خلق و خوی، حافظه و آموزش می‌گذارد. لذا بهتر است که شب، هنگام خواب، همه نورهای خانه را خاموش کرد.دسته بندی : خبر , مقالات علمی , فیزیولوژی جانوری(3) , مطالب جالب ,
برچسب ها : نور اتاق خواب , هیپوکامپ , intrinsically photosensitive retinal ganglion cells , اختلالات خواب , ضعف عملکرد ادراکی , ملاتونین , هورمون خواب ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

کیفیت خواب بیماری‌های ژنتیکی هایپریون Brain اپاندیس گاز فسژن Medulla oblongata بصل النخاع ژنوم انسان استروژن کروزن بلندترین درخت روی زمین قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی Hypothalamus هیپوتالاموس Cardiac orifice زنبور عسل مغز تقطیر سیستم گوارش Digestive system دیابت پانکراس ساخت DNA قارچ نمونه خون مادر و بزاق پدر باکتریوفاژ گلبول های سفید Pituitary gland غده هیپوفیز Spinal cord نخاع Appendix مخاط بیوتکنولوژی Pancreas کاربردهای سلول بنیادی ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن ولادت امام زمان(عج) آلودگی هوا تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن باکتری و ویروس پاپیلومای انسانی کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات کاربرد نقطه ذوب درصنعت کشف نوع جدید سیستم ایمنی بیماری های مقاربتی تقطیر نفت سفید زبان هورمون ملاتونین ایدز گیاهان مقاوم به حشرات و آفات Cerebellum مخچه جوشكاری به روش نقطه جوش اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :