تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد سه شنبه 1391/10/19, 23:04


قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در بین غروب خورشید تا زمان خواب روی کیفیت خواب تاثیرگذار است و می تواند خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را افزایش دهد.

در این تحقیقات، دانشمندان تحقیقاتی را روی 116 فرد بین 18 تا 30 سال انجام دادند. این افراد 5 روز متوالی قبل از خواب در برابر نور قرار گرفتند.

از این افراد در فاصله های زمانی بین 30 تا 60 دقیقه نمونه خونی گرفته شد تا میزان هورمون ملاتونین موجود در خون آن ها اندازه گیری شود.

ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری هر فرد را تنظیم می کند.

تحقیقات نشان داده است که ملاتونین نقش مهمی در تنظیم فشار خون و دمای بدن دارد.

این تحقیقات نشان داد قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب، زمان تولید هورمون ملاتونین را نزدیک به 90 دقیقه کوتاه تر می کند.

هم چنین اگر یک فرد در ساعات خواب خود در معرض نورهای مصنوعی قرار بگیرد، میزان تولید هورمون ملاتونین بیش از 50 درصد کاهش پیدا می کند.

قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در هنگام خواب هم چنین می تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد.

به همین دلیل این تحقیقات می تواند هشداری برای کارمندانی باشد که به صورت شیفتی کار می کنند و در هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی قرار دارند.

تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا تاثیر هورمون ملاتونین و نقش آن در بروز بیماری های مختلف مشخص شود. اما به هر حال بهتر است بعد از غروب خورشید، میزان قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تا حد ممکن کاهش پیدا کند.دسته بندی : مقالات علمی , فیزیولوژی جانوری(3) , مطالب جالب ,
برچسب ها : هورمون ملاتونین , فشار خون , دیابت , قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی , کیفیت خواب ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

Brain Cerebellum مخچه قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی ساخت DNA ولادت امام زمان(عج) کاربردهای سلول بنیادی کروزن Medulla oblongata بصل النخاع باکتریوفاژ تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن Appendix باکتری و ویروس ژنوم انسان زنبور عسل اپاندیس هایپریون Pituitary gland غده هیپوفیز پاپیلومای انسانی گیاهان مقاوم به حشرات و آفات Cardiac orifice ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن ایدز بیماری های مقاربتی کیفیت خواب آلودگی هوا Spinal cord نخاع تقطیر نفت سفید Pancreas Hypothalamus هیپوتالاموس گلبول های سفید مغز سیستم گوارش Digestive system پانکراس کاربرد نقطه ذوب درصنعت اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه قارچ استروژن بیماری‌های ژنتیکی تقطیر مخاط دیابت بلندترین درخت روی زمین کشف نوع جدید سیستم ایمنی نمونه خون مادر و بزاق پدر زبان جوشكاری به روش نقطه جوش کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات گاز فسژن بیوتکنولوژی هورمون ملاتونین

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :