تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد چهارشنبه 1391/10/20, 00:04


قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در بین غروب خورشید تا زمان خواب روی کیفیت خواب تاثیرگذار است و می تواند خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را افزایش دهد.

در این تحقیقات، دانشمندان تحقیقاتی را روی 116 فرد بین 18 تا 30 سال انجام دادند. این افراد 5 روز متوالی قبل از خواب در برابر نور قرار گرفتند.

از این افراد در فاصله های زمانی بین 30 تا 60 دقیقه نمونه خونی گرفته شد تا میزان هورمون ملاتونین موجود در خون آن ها اندازه گیری شود.

ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری هر فرد را تنظیم می کند.

تحقیقات نشان داده است که ملاتونین نقش مهمی در تنظیم فشار خون و دمای بدن دارد.

این تحقیقات نشان داد قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب، زمان تولید هورمون ملاتونین را نزدیک به 90 دقیقه کوتاه تر می کند.

هم چنین اگر یک فرد در ساعات خواب خود در معرض نورهای مصنوعی قرار بگیرد، میزان تولید هورمون ملاتونین بیش از 50 درصد کاهش پیدا می کند.

قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی در هنگام خواب هم چنین می تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد.

به همین دلیل این تحقیقات می تواند هشداری برای کارمندانی باشد که به صورت شیفتی کار می کنند و در هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی قرار دارند.

تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا تاثیر هورمون ملاتونین و نقش آن در بروز بیماری های مختلف مشخص شود. اما به هر حال بهتر است بعد از غروب خورشید، میزان قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تا حد ممکن کاهش پیدا کند.دسته بندی : مقالات علمی , فیزیولوژی جانوری(3) , مطالب جالب ,
برچسب ها : هورمون ملاتونین , فشار خون , دیابت , قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی , کیفیت خواب ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه آلودگی هوا استروژن ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن Pituitary gland غده هیپوفیز بلندترین درخت روی زمین کاربرد نقطه ذوب درصنعت Medulla oblongata بصل النخاع سیستم گوارش Digestive system نمونه خون مادر و بزاق پدر بیماری‌های ژنتیکی Appendix گلبول های سفید Brain هورمون ملاتونین Spinal cord نخاع Pancreas Hypothalamus هیپوتالاموس اپاندیس قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی کشف نوع جدید سیستم ایمنی مغز پاپیلومای انسانی جوشكاری به روش نقطه جوش بیماری های مقاربتی Cerebellum مخچه زنبور عسل گاز فسژن مخاط تقطیر دیابت ساخت DNA ایدز ژنوم انسان Cardiac orifice باکتریوفاژ قارچ تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن زبان هایپریون کیفیت خواب پانکراس ولادت امام زمان(عج) کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات تقطیر نفت سفید بیوتکنولوژی کروزن گیاهان مقاوم به حشرات و آفات کاربردهای سلول بنیادی باکتری و ویروس

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :