تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد پنجشنبه 1392/04/6, 16:38
مخاط می تواند لزج و چندش آور باشد اما پژوهش های دانشگاه دولتی سن دیه گو نشان داده است مخاط منزلگاه نوعی سیستم ایمنی قدرتمند است؛ کشفی که می تواند شیوه درمان برخی از بیماری ها را تغییر دهد. در این سیستم ایمنی که پیش از این شناسایی نشده بود محققان کشف کردند ویروس های مبتلا به نوعی باکتری موسوم به باکتریوفاژ، بدن را در برابر هجوم عفونت محافظت می کند.
این کشف بر روی لایه های محافظ مخاط متمرکز شد که در بدن تمامی انسانها و حیوانات وجود دارد.
لایه های مخاطی منزلگاه جمعیت های بسیار بزرگ از میکروب های مفید از جمله قارچ، باکتری و ویروس ها است و به عنوان محل ورود برای عفونت تلقی می شود.
محققان از مخاط انسان و حیوان از جمله شقایق دریایی، موش و انسان نمونه برداری کردند و دریافتند که باکتریوفاژ ها به لایه مخاطی تمامی آنها می چسبند.
آنها باکتریوفاژ را بر بالای لایه ای از بافت تولید کننده مخاط قرار داده و مشاهده کردند که باکتریوفاژ، درون این مخاط با قند پیوندهایی را شکل می دهد و موجب می شوند به سطح بچسبند.
آنها سپس این سلول های مخاطی را با باکتری ای کولای به چالش کشیده و دریافتند که این باکتریوفاژ در مخاط به باکتری ای کولای یورش برده و آن را نابود کرد. این باکتریوفاژ یک مانع ضد میکروبی موثر را شکل داده و میزبان را از ابتلا به عفونت و بیماری محافظت می کند.
این دانش پژوهان برای تایید کشف خود تحقیقات موازی را انجام دادند. آنها سلول هایی که مخاط تولید نمی کردند را با باکتریوفاژ و باکتری ای کولای در هم آمیختند.
به گفته محققان نمونه هایی که هیچ مخاطی تولید نمی کردند سه برابر بیشتر دچار مرگ سلولی شده بودند.
"جرمی بار" مجری این مطالعات گفت: با در نظر گرفتن تحقیقات پیشین، می توانیم پیشنهاد کنیم که چسبندگی باکتریوفاژ به مخاط یا (BAM) مدل جدیدی از ایمنی است که بر نقش مهم باکتریوفاژ در محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری زای مهاجم تاکید دارد.
به گفته محققان آنچه که این تحقیقات را بسیار نوین و جدید می کند این است که باکتریوفاژ در تمامی انسانها و حیوانات وجود دارد.
بدن این باکتریوفاژ ها را از محیط جذب می کند و سپس به طور طبیعی آنها را به لایه مخاط در سراسر بخش های مختلف بدن از جمله دهان و روده می چسباند.
باکتریوفاژ سپس به محافظ میزبان خود تبدیل شده و عوامل بیماری زا را جمع آوری و نابود می سازد.
این کشف نه تنها حاکی از یک سیستم ایمنی جدید است بلکه برای نخستین بار نشان دهنده ارتباط همزیستی بین فاژها و حیوانات است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.


دسته بندی : مقالات علمی , زیست جانوری , مطالب جالب ,
برچسب ها : کشف نوع جدید سیستم ایمنی , قارچ , باکتری و ویروس , باکتریوفاژ , مخاط ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

آلودگی هوا کروزن هورمون ملاتونین Cardiac orifice کیفیت خواب کاربردهای سلول بنیادی ولادت امام زمان(عج) زبان ساخت DNA قارچ ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن Pituitary gland غده هیپوفیز Cerebellum مخچه جوشكاری به روش نقطه جوش کشف نوع جدید سیستم ایمنی هایپریون پانکراس گیاهان مقاوم به حشرات و آفات سیستم گوارش Digestive system دیابت مغز Spinal cord نخاع نمونه خون مادر و بزاق پدر Brain بیماری‌های ژنتیکی گاز فسژن باکتری و ویروس باکتریوفاژ Hypothalamus هیپوتالاموس تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن بیوتکنولوژی زنبور عسل بلندترین درخت روی زمین تقطیر اپاندیس Medulla oblongata بصل النخاع Appendix ژنوم انسان بیماری های مقاربتی Pancreas گلبول های سفید تقطیر نفت سفید کاربرد نقطه ذوب درصنعت پاپیلومای انسانی اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه ایدز قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات استروژن مخاط

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :