تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد جمعه 1390/12/12, 10:10

با خواندن این مقاله با خواص دارویی این گیاه همیشه سبز كه از ابتدا بومی ایران بوده و همچنین طریقه مصرف آن آشنا شوید.

آشنایی با خواص درخت مسواك

نام علمی: Salvadora persica

نام عمومی: Miswak, Meswak

نام فرانسوی: Mesuak

نام عربی: شجرة السواک، اراک


حضرت رسول اکرم (ص): <<دو رکعت نماز با مسواک بهتر از 70 رکعت نماز بدون مسواک است.>>


درخت مسواک درحقیقت درختچه ای است به ارتفاع متوسط 3 متر که شاخه های زیادی دارد. این گیاه همیشه سبز است. از مناطق مهم رویش این گیاه در جهان؛ جنوب آسیا، ایران، مصر، هندوستان و حبشه می باشد و مهمترین نواحی رویش آن در ایران؛ لار، بندرعباس، میناب، مکران و چاه بهار است.

مهمترین ترکیبات ریشه، ساقه، برگ گیاه شامل فلاونوئیوها، ساپونین، تانن، ترکیبات گوگردی، بنزیل ایزوتیوسیاناید، ترکیبات کلراید، فلوراید، کلسیم و سیلیسیم می باشد.


اثرات مهم این گیاه

اثرات ضد میکروب:

قسمت های مختلف گیاه مسواک به علت دارا بودن تانن، ترکیبات گوگردی و ترکیبات ایزوتیوسیاناید، دارای اثر ضد میکروبی قوی و گسترده بر روی انواع میکرو ارگانیزمهاست. ده ها تحقیق در جهان نشان داده است که این اثرات به خصوص درموارد میکرو ارگانیزم های غیر هوازی که باعث پوسیدگی دندان می باشد، انتخابی و ایده آل است.

اثر ضد زخم:

اثر ضد زخم چوب مسواک، به دلیل فلاونوئیدها و تانن های موجود در آن، قوی می باشد.

اثر دیگر... (پاک کنندگی و ضد جرم دندان)

کلراید موجود در چوب مسواک، از ایجاد جرم بر روی دندانها جلوگیری می کند، به همین دلیل افرادی که به طور طولانی از چوب مسواک استفاده می کنند (بعضی از کشورهای عربی مانند عربستان سعودی)، اصولاً دندانهای سفیدی دارند.

اثر ضد پوسیدگی دندان:

فلوراید قابل توجه، به همراه ترکیبات دیگر موجود در ساقه های گیاه مسواک باعث خاصیت قوی ضد پوسیدگی دندان های می شود.

کلیه اثرات ذکر شده با مکانیسم های مربوط پس از تحقیقات زیادی که در نقاط مختلف جهان صورت گرفته تایید شده است. این بررسی ها نشان می دهد مصرف چوب مسواک به خصوص در طولانی مدت، می تواند در بهداشت دهان و دندان اثر ایده آلی داشته باشد.

تحقیق دیگری درمورد اثر ضد میکروبی و ضد عفونی کننده چوب مسواک در مقایسه با خمیردندان های خوب دنیا انجام شد؛ نتایج آزمایش ها نشان داد که خاصیت ضد میکروبی چوب مسواک، از لحظه ورود به دهان شروع می شود و به مدت طولانی دوام دارد، درحالی که دوام خمیردندان ها بسیار کوتاه بوده و قابل مقایسه با چوب مسواک نیست. یکی از اعجاز درخت مسواک خاصیت ضدعفونی قوی آن است. تمامی تحقیقات از خواص منحصر به فرد بودن مواد و اثرات چوب مسواک خبر می دهند.

پیغمبر عظیم الشان اسلام(ص) اولین معرف و توصیه کننده این چوب در جهت بهداشت دهان و دندان بوده اند، درحالی که قبل از آن مسواک وجود نداشته است. (برای توجه به این موضوع به ترجمه کامل صفحه 71 کتاب مصور تاریخ پنج هزار سال دندانپزشکی چاپ آمریکا، اشاره می شود.)


طریقه مصرف:

در کشور عربستان و بعضی کشورهای عربی دیگر قطعات حدوداً 10 سانتیمتر با قطر حدود یک یا نیم سانتیمتر از ساقه های گیاه به صورت بسته های 50 تا 100 عددی به وفوربفروش می رسد که هر قطعه از آن به مدت یک روز در آب قرار گرفته و سپس پوست همان قسمت جدا می شود. به این ترتیب فیبرهای طول این ساقه به شکل مسواک در می آید که آن را به آرامی بر روی دندان ها می کشند؛ با این عمل ضمن مسواک شدن دندان ها مواد مختلف این چوب در بزاق حل شده و آثار مختلف آن در دهان، لثه و دندان ها اعمال می شود. همچنین از فیبرهای نازک ساقه جهت خلال کردن دندان ها استفاده می گردد.

مطالعه گیاهانی که در گذشته برای دهان و دندان مصرف می شده اند، نشان داده است ممتازترین گیاه، درخت مسواک است که اولین بار توسط پیغمبر عظیم الشان اسلام در 1400 سال قبل به مسلمانان توصیه شده است.

نکته بسیار مهم اینکه، این گیاه از ابتدا بومی ایران بوده و سپس به کشورهای همسایه از جمله عربستان، انتشار یافته است.

لازم به ذکر است که برای ما ایرانیان که از کودکی چوب مسواک را استفاده نکرده ایم، این کار ممکن است صدماتی به دهان وارد کند؛ از این رو ضمن سالها تحقیق نگارنده درمورد استفاده از خواص اعجاب انگیز چوب مسواک در بهداشت دهان و دندان، دهانشویه ای فرموله گردیده که ماده اصلی آن عصاره چوب مسواک می باشدو می تواند خواصی مشابه چوب مسواک در دهان ایجاد کند. این دهانشویه به افتخار نام ایران و با استفاده از نام علمی گیاه «پرسیکا» نامگذاری شد.

(پرسیکا نام ایران توسط لینه، گیاه شناس معروف جهان، درحدود 400 سال قبل بر روی گونه این گیاه گذاشته شده است، ایرانی بودن این گیاه مشخص می شود.)

به خاطر داشته باشید که حداقل روزی 2 بار مسواک بزنید. یکی از مهمترین زمانهای مسواک زدن صبح، هنگام بیدار شدن از خواب و دیگری شب می باشد.


دسته بندی : زیست گیاهی ,موضوعات

لینکدونی

کلمات کلیدی

Cardiac orifice Hypothalamus هیپوتالاموس ساخت DNA کودک پیش از متولد شدن ولادت امام زمان(عج) گلبول های سفید اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی باکتری و ویروس تشخیص انواع بیماری‌ها در نوزاد پیش از متولد شدن Spinal cord نخاع دیابت ایدز ساخت DNA استروژن آلودگی هوا باکتریوفاژ کروزن بیماری‌های ژنتیکی پاپیلومای انسانی زبان زنبور عسل Pituitary gland غده هیپوفیز Pancreas نمونه خون مادر و بزاق پدر هورمون ملاتونین گیاهان مقاوم به حشرات و آفات کاربرد بیوتکنولوژی در تولید گیاهان مقاوم به حشرات و آفات سیستم گوارش Digestive system مخاط Brain اپاندیس بیوتکنولوژی بلندترین درخت روی زمین Appendix گاز فسژن پانکراس هایپریون مغز بیماری های مقاربتی جوشكاری به روش نقطه جوش تقطیر کشف نوع جدید سیستم ایمنی Medulla oblongata بصل النخاع کاربرد نقطه ذوب درصنعت کیفیت خواب ژنوم انسان تقطیر نفت سفید قارچ Cerebellum مخچه کاربردهای سلول بنیادی

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :