تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد جمعه 1390/12/5, 20:50
ساخت دندان مصنوعی با سلول‌های بنیادی
دانش > پزشکی  - دانشمندان به روش جدیدی برای ساخت دندان‌های مصنوعی منطبق با ویژگی‌های آناتومی دهان دست یافته‌اند. در این روش ، سلول‌های بنیادی هر فرد درون چارچوبی که دقیقا مشابه دندان فرد طراحی شده، رشد می‌کنند.

بهنوش خرم‌روز: از دست دادن دندان شاید چندان به چشم نیاید، اما درد بزرگی است. با این که امروزه،‌ پیشرفت‌های مهم در زمینه ترمیم و ایمپلنت دندان،‌ می‌تواند تا حد زیادی، ‌این فقدان را جبران نماید، اما گاهی فرایند درمان ماه‌ها طول می‌کشد. بدتر این که گاهی در طی فرایند رشد و تحول استخوان‌های فک، دندان جدید تناسب خود را با دهان از دست می‌دهد. اما محققین این‌بار مژده روش جدیدی در ایمپلنت دندان را داده‌اند که با استفاده از آن،‌ دندان جدید کاملا منطبق با فیزیولوژی دهان فرد خواهد بود و از فاکتور رشد هم برای انطباق با تحول دهان برخوردار خواهد بود.


بر اساس گزارشی که پاپ‌ساینس منتشر نموده است، یک روش جدید برای بازسازی دندان ابداع شده که به افراد امکان می‌دهد رشد یک سری دندان تازه را تجربه نمایند.

دکتر جرمی مائو، استاد دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کلمبیا،‌ یک چهارچوب سه‌بعدی دارای عامل رشد را ارائه کرده که قابلیت بازسازی یک دندان جدید با ویژگی‌های آناتومی کاملا صحیح را دارد. به گفته مائو، این دندان تنها در عرض 9 هفته بعد از جراحی ایمپلنت، ساخته می‌شود.


دسته بندی : مطالب جالب ,موضوعات

لینکدونی

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :