تبلیغات
دانشجوی زیست شناسی

دانشجوی زیست شناسی

نویسنده : احمد فتحی نژاد جمعه 1391/01/11, 00:05

یک روز خانمی چند قوطی نوشابه گازدار خریداری کرد و آن ها را در یخچال گذاشت تا بعد از خنک شدن مصرف کند.

پس از مصرف وی را به اورژانس بیمارستان بردند و مستقیماً در بخش مراقبت های ویژه بستری کردند.اما او همان روز فوت کرد.

کالبد شکافی علت مرگ را لپتوسپیروسیس اعلام کرد.

پس از تحقیق درباره ی علت مرگ وی متوجه شدند که او نوشابه ی گازدار را بدون استفاده از لیوان مصرف کرده است. قوطی مربوطه آلوده به ادرار خشک موش بوده است که ناقل بیماری خطرناک لپتوسپیروسیس است.

ادرار موش مواد سمی و کشنده ی فراوانی دارد که بسیاری از افراد از آن ها اطلاعی ندارند.توصیه می شود که بخش فوقانی کنسرو ها قبل از باز شدن و مصرف، به دقت تمیز گردد. چرا که عموماً این محصولات در انبارهایی نگهداری می شود که محل دسترسی این جوندگان هستند و سپس بدون هیچ گونه توجهی جهت فروش به مغازه ها انتقال می یابند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که سطح فوقانی کنسروها از یک توالت عمومی که محل تجمع میکروب هاست، آلوده تر است.

از این رو هر بار که قصد مصرف محصولی کنسرو شده نظیر نوشابه های گازدار، تن ماهی و ... را دارید، حتماً قبل از گشودن قوطی، سطح آن را به خوبی تمیز کنید.

ترجیح پیشگیری به درمان، حقیقتاً یک هنر است.


لپتوسپیروسیس چیست؟؟؟

عفونتی است باکتریایی، حاد و مسری، که برخی گونه های میکروسکوپی به نام لپتوسپیرا که شکل مارپیچی دارند، آن را به وجود می آورند.

لپتوسپیروسیس بیماری ای است حاصل از قرار گرفتن در مجاورت این باکتری که می تواند در مناطق گرمسیر و در آب های شیرین از طریق ادرار حیوانات منتشر گردد.

مدتی که این بیماری خود را در بدن فرد مبتلا نشان می دهد، 2 تا 26 روز و به طور میانگین 10 روز است. از نشانه های آن بالا رفتن ناگهانی حرارت بدن، درد عضلانی، سردرد در 70% تا 100% مبتلایان، سرفه خشک در 25% تا 35 % موارد، تهوع و اسهال و استفراغ در 50% موارد می باشد.


نشانه های دیگری که چندان متداول نیستند، عبارتند از:

درد مفاصل و استخوان ها و گلو و شکم و التهاب چشم. در 7% تا 40% مبتلایان، ضعف عضلانی و بزرگ شدن کبد و طحال و غدد لنفاوی، سفت شدگی عضلات، شنیده شدن صداهای نا متعارف از ریه ها یا التهاب پوست دیده می شود.

جهت مداوای این بیماری از داروهایی نظیر پنی سیلین ها، تتراسایکلین ها،کلورامفنیکول و اریترومایسین استفاده میشود.

در صورت تشخیص به موقع، عموماً این بیماری قابل درمان است. اما در موارد حاد که در زمان لازم مورد مداوا قرار نگیرد، می تواند مرگ را به همراه داشته باشد.
دسته بندی : خبر ,
برچسب ها : لپتوسپیروسیس ,
دنبالک ها : منبع ,موضوعات

لینکدونی

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :